Kilka słów o książce „Kobieta zmienną jest” Bogdana Wojciszke


Książka stanowi zbiór niezależnych od siebie opowiadań rozprawiających o kobiecie. Każdy rozdział rozpoczyna się określoną sentencją myślową, która następnie nawiązuje do całości omawianego tematu. Autor prezentuje również ilustracje poetów, bądź słynnych kobiet. Książka jest rewelacyjna, gdyż nie ma konieczności czytania jej jednym ciągiem z zachowaniem kolejności rozdziałów.

Profesor Wojciszke w ciekawy sposób opowiada czytelnikowi swoje przemyślenia. Autor  podejmuje próbę wyjaśnień i zastanowienia się nad sentencjami głównych  fraz, cytatów czy aforyzmów, złotych myśli znanych postaci ze świata literatury i sztuki. Przyjemność czytania daje proste przesłanie. Nie ma tutaj wyimaginowanych stwierdzeń na temat zmienności kobiet przez zaranie dziejów, autor wyraża swoje spostrzeżenia w różnych kwestiach używając prostego przekazu.

Żartuje, ocenia, przytacza dowcipne zjawiska – ta forma wypowiedzi sprawia, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością i ma się wrażenie prowadzenia dialogu z autorem.  Czytelnik podczas swej przygody z lekturą dowie się między innymi czy „miłość niejedno ma imię, a szczęście zależy od nas samych?” albo  czy „ każdy jest kowalem swojego losu?”. Przytaczanie aforyzmów do rozwoju myśli własnego zdania daje ciekawy przekaz całej książce. Odniesienie cytatów do życia, wplatanie kobiet pomiędzy wiersze codzienności – to genialne połączenie.  Bogdan Wojcieszke zgodnie z przyjętymi zasadami natury ludzkiej przekazuje psychologiczne podejście do tematu kobiety, która stanowi klucz całej książki.

Profesor bardzo starannie opracował  przyjęte sentencje i powiedzenia ludowe, które stanowią w współczesnej psychologii określone przesłania na temat człowieka i jego egzystencji. Skupienie się autora na kobiecie, daje publikacji nutę tajemniczości, gdyż to kobieta od zarania dziejów stanowiła inspirację dla wszelkiego rodzaju zachowań ludzkich, co autor bardzo podkreśla. Bogdan Wojciszke przedstawia czytelnikowi również w dość ciekawy sposób odmienność zdania na temat stosowanych mądrości ludowych.  Mnogość przeciwieństw omówionych w tej książce jest świadectwem na to, iż każdy z nas postrzega inaczej rzeczywistość oraz jak ogromny mamy wybór w podejmowaniu różnego rodzaju decyzji.

Książkę zdecydowanie polecam. Rozdziały można czytać w dowolnej kolejności, co daje swobodę. Spokojnie można zacząć czytać ją od końca i nic się nie traci.  Odbiorcą może być każdy, bez względu na wiek czy płeć. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Stanowi dobry przykład na rozpoczęcie dnia przy filiżance kawy, świetnie sprawdzi się również w komunikacji miejskiej, w domowym zaciszu czy w przerwie na lunch. I szanowni Państwo cenna uwaga, książka bardzo wciąga! Poprawia nastrój i pozwala na oderwanie się od codzienności.

źródło recenzji: Fozik.pl, okładka: GWP

autor: Katarzyna Irzeńska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: