Wszyscy kłamią – nie daj się oszukać! – Jarosław Świątek


W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która w swoim życiu nie doświadczyłaby kłamstwa. Obłuda, zaszyfrowane znaki, wyćwiczona mimika twarzy czy podejrzane gesty mogą często świadczyć, iż podczas rozmowy  możemy być ofiarą kłamstwa.

Definicja kłamstwa informuje nas o wypowiedzi, która nie jest zgodna z przekonaniem o stanie faktycznym. Ludzie kłamiąc mają zawsze w tym jakiś cel. Chcą osiągnąć korzyści materialne, społeczne lub polityczne.

Czasem kłamstwo, ma być formą ochrony przed cierpieniem drugiej osoby. Jednak czy kłamstwo zawsze popłaca i czy warto kłamać? Co zatem dzieje się z naszym umysłem, gdy kłamiemy i jak ma się do tego sumienie? Jak je rozszyfrować i się go wystrzegać? Tego tematu podjął się i opisał w swojej książce psycholog Jarosław Świątek – redaktor naczelny i współtwórca portalu Psychologia-Społeczna. W pięciu rozdziałach autor scharakteryzował istotę kłamstwa, przedstawiając fakty minionych lat oraz sytuacje bieżące.

W przejrzysty sposób – poprzez ilustracje – Świątek charakteryzuje w pierwszym rozdziale emocje człowieka, które towarzyszą mu w życiu codziennym jak: gniew, smutek, złość, rozczarowanie. Każda z grafik przedstawia typowe mimiki twarzy, dla poszczególnych sytuacji. Dzięki temu przekazowi, czytelnik ma możliwość rozpoznawania i kontrolowania rozmówcy podczas konwersacji wraz z interpretacją jego myśli za pomocą mowy ciała.

W książce przeczytamy o słynnej politycznej aferze z 1972 roku związanej z prezydentem Stanów Zjednoczonych Richardem Nixonem, gdzie autor przedstawia jego zachowanie oraz mowę ciała jako gesty zawodowego kłamcy. Świątek podkreśla, że polityka jest specyficzną strefą, gdzie politycy jako aktorzy  zmuszeni są do kłamstwa w celu zachowania pozorów.  W jednym z rozdziałów przeczytamy o kłamstwie w związkach partnerskich, które najczęściej doprowadza do powolnego ich rozpadu . Wynika z tego, że prawda nawet najgorsza, bywa czasem lepsza od kłamstwa, które przeważnie i tak wychodzi na jaw. Autor przytacza pewną sylwestrową historię. W psychologiczny sposób opisana zostaje ta sama historia przez kobietę i mężczyznę, ale w tak odmienny sposób, że czytelnik ma wrażenie poznania dwóch całkiem odrębnych zdarzeń.

W książce poznamy również  historię Nicole Simpson – żony słynnego futbolisty z 1994 roku podejrzanego o jej zabójstwo. Przytaczana jest kwestia rozpraw sądowych i ludzkich zachowań podczas jej trwania. Kamienna twarz, zachowanie zimnej krwi oraz konserwatywne zdanie na temat niewinności – to tylko kilka cech opisanych bardzo dokładnie przez autora .

Podczas czytania dowiemy się czym są markery somatyczne, gdzie się znajdują w organizmie człowieka i jak wpływają na naszą psychikę.

W ostatnim rozdziale poznamy historię Disneylandu i jego perypetie finansowe związane  z kłamstwem. Nie zawsze ono popłaca, konsekwencje po zaistniałych faktach mogą być kolosalne i niezbyt przyjemne.

Człowiek, który kłamie ma w tym jakąś intencję, przeznaczenie. Jeżeli chcą się Państwo dowiedzieć jak najwięcej na temat kłamstwa, jak je rozpoznać,  ile razy kłamiemy w ciągu 10 minut i jak skłonić kłamcę do przyznania się do winy- koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Dodam, że jest ona pisana bardzo prostym językiem. Czyta się ją z przyjemnością i w dość szybkim tempie. Ma formę zbioru opowiadań, historii  z życia wziętych co sprawia, że wzbudza podczas czytania zainteresowanie. Polecam ją zdecydowanie każdemu, warto wiedzieć czy przypadkiem w danej chwili nie jesteśmy okłamywani przez innych.

źródło recenzji: Fozik.pl, okładka: GWP

autor: Katarzyna Irzeńska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: