Kompozycja – od zdjęcia do arcydzieła


Każda fotografia odpowiednio wykonana może być arcydziełem. Jeszcze jedną z lepszych informacji, jest ta, iż każdy z nas jest w stanie wykonać owe arcydzieło. Książka skłoniła mnie do wielu przemyśleń nad zdjęciami, które dotychczas wykonywałam.

Po przeczytaniu uznałam, że oprócz ustawień manualnych w aparacie, które staram się stosować wedle przyjętych zasad, powinnam chyba oddać się wodzy fantazji i spróbować ustawić parametry wedle nienormowanych reguł. Autorzy wskazują, iż porównanie kilku fotografii, wykonanych z różnej perspektywy i w różnych ustawieniach otwiera oczy osobie wykonującej zdjęcie. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak różne mogą być de facto te same zdjęcia.

okładka: Wydawnictwo Helion

Lekturę rozpoczynamy od spakowania sprzętu. Bardzo podobał mi się wstęp, ponieważ wiele można mówić o zdjęciach, jednak by je wykonać, należy się odpowiednio przygotować. Oczywiście nie posiadam bogatego asortymentu obiektywów jak autorzy, ale sam fakt wyjaśnień różnic, które są pomiędzy omawianymi obiektywami, pozwalają mi uzmysłowić sobie, różnorodność opisywanego sprzętu. Dodatkowo, w książce znajdziemy dokładny opis podstawowych pojęć związanych z fotografią jak: przysłona, otwarcie migawki, natężenie światła, ISO, bilans bieli etc. Dzięki poszerzeniu lub utrwaleniu dotychczasowej wiedzy, mam możliwość wyobrażenia sobie co autor ma na myśli, a przykładowe fotografie ilustrujące dokładnie opisywane elementy, są niesamowicie pomocne w zrozumieniu tematu.

źródło zdjęcia: http://www.pma-show.com

Książka jest zbiorem wiedzy kilku fotografów. Kobiety i czterech mężczyzn, którzy opisują poszczególne zakresy tematyczne, w sposób bardzo zrozumiały. Dzięki wielu autorom książka nie jest monotematyczna, a stanowi kopalnię wiedzy i odmienne poglądy autorów na poszczególne tematy. Im dalej się wczytamy, tym przekaz informacji staje się bardziej zaawansowany. Na początku zostajemy wtajemniczeni w świat i nomenklaturę fotografii, tylko po to by w dalszej części zrozumieć co autorzy mieli na myśli. Serdecznie polecam książkę, gdyż jest bogata zarówno w niesamowite ilustracje, ale także merytorycznie mnie zachwyciła!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: