Jesteś Bogiem – recenzja filmu


Film poprzez ogromny szum w mediach dosłownie przyciąga tłumy do kin. Przedstawiona historia Magika, Rahima i Fokusa jest dobrą nauką zarówno dla tych, którzy znają ich życie i twórczość, a także dla tych, którzy kiedyś tylko o nich coś słyszeli.

 Paktofonika – pakt przy dźwiękach głośnika – to nie tylko muzyczna historia. Wielu z nas dobrze pamięta jak w latach 90-tych polski hip hop zawładnął sercami wielu nastolatków i wprowadził dość duże zamieszanie. Muzyka stanowiła i nadal stanowi  przekaz emocji, a dodatkowo świat wcale nie jest tak idealny jak mógłby się wydawać.

źródło: eska.pl

Film potraktowałam jako ten, który przedstawia prawdziwe historie i jest bardzo życiowy. Kiedyś słuchałam Paktofoniki  oraz K44. Aktorzy moim zdaniem bardzo dobrze się spisali, jednak nie da się idealnie naśladować artysty. Dla mnie bardzo specyficzny głos ma Fokus, którego nie zastąpi moim zdaniem nawet najlepszy aktor. Wiem, że chłopaki długo się do swoich ról przygotowywali. W filmie ujrzymy życie codzienne rodzin na śląsku, dla których zarobienie pieniędzy na bochenek chleba stanowiło walkę o kolejny nowy dzień. Świat walkmanów, polonezów i kaset magnetofonicznych. A w tym wszystkim rapowanie, które podbija polski rynek za sprawą trzech chłopaków ze śląska.

To nie tylko historia Magika, ale całego zespołu. Przeplatanka życia z szarą rzeczywistością, brutalną prawdą, problemami. Przelanie na papier myśli nagle okazało się stworzeniem ponadczasowej muzyki.

Paktofonika traktowana jest bowiem jako wyznacznik prawdziwego polskiego rapu. W filmie też zobaczymy jak młodzi ludzie muszą walczyć z życiem. Magik, który wybrał złą drogę mógłby być dzisiaj szczęśliwym ojcem. Choroba – schizofrenia- na którą cierpiał być może przyczyniła się do podjęcia tej ostatniej decyzji i pożegnania się ze swoim życiem.

Każdy z chłopaków jest inny, każdy ma swój własny świat i pomysły na tworzenie. Łączy ich pasja i miłość do muzyki, ale także przyjaźń. Bez względu na lepsze czy gorsze dni tworzą skład, który mimo tragicznego zakończenia już dawno temu przeszedł do historii.

autor recenzji: Katarzyna Irzeńska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: