Miesięcznik ZNAK – numer 695, kwiecień 2013


Miałam okazję poobcować bliżej z miesięcznikiem ZNAK, wydanie kwietniowe 2013r. Muszę przyznać, że przede wszystkim spodobała mi się forma i prezentacja treści, a także papier, na jakim zostały wydrukowane teksty. Dla mnie to bardzo ważne akurat, jaką gramaturę i formę ma wydanie, gdyż od tego też zależy czy ja z chęcią wrócę do czytania, czy też nie.

Jesteśmy po konklawe, mamy nowego papieża i temat miesiąca w tym wydaniu: Czy papież nam zaufa? W dobre dzisiejszego pośpiechu także w kościele katolickim, częstym zagubieniu człowieka i chęci budzenia się w „lepszej rzeczywistości” tracimy trochę swojej wiary. Papież Franciszek, papież ubogich, papież ludzi zatraconych, nasz papież. Czy jest nam w stanie zaufać, pogłębić naszą wiarę i pomoże odnaleźć w codzienności Boga?

Z miesięcznika polecam dwie debaty:

Reportaż: Co łączy genialnego albańskiego kompozytora, autora hymnu Kosowa, z Krakowem?

Polemika o wolontariacie – jakie są nasze pierwotne motywacje, by pomagać innym?

Bardzo przejrzysta forma przekazu dla czytelnika w treściach prezentowanych w miesięczniku. Polecam szczególnie „Balladę o Jakubie Bieli”, gdzie pozwolę sobie zacytować kilka fragmentów:

Jakub Biela czasem uważa się za starszego, niż jest, na przykład kiedy myśli o doświadczeniu życiowym, które już zgromadził, a na które składają się żona zaślubiona, córki z żoną poczęte i w chwiejnej obecności Jakubowej z żoninego łona narodzone, i wspólnym, jednak głównie żoninym wysiłkiem chowane.

Na co dzień Jakub Biela robi kawę sam. Uważa, że dobra kawa wymaga czułości i staranności, na którą stać tylko jego samego. Tylko w niedzielę, przy obiedzie, Jakub Biela pozwala się obsługiwać, ponieważ tak każe tradycja. Jakub Biela niezwykle szanuje tradycję, kiedy dzieje się ona w murach domu jego rodziców. Poza tymi murami Jakub Biela ma do niej.

Lekka forma ballady przyciąga wzrok, rozśmiesza, a także nastraja do procesu myślowego o własnym życiu. Wiele pięknych metafor o naszej codzienności oraz historia przeplatana śląską gwarą.

Polecam również artykuł: Dlaczego kobiety odchodzą z Kościoła?, gdzie z Martą Trzebiatowską rozmawia Michał Jedrzejek

W jaki sposób badała Pani religijność?: Razem ze Steve’em Bruce’em przyjrzeliśmy się zarówno wierze, jak i praktykom wyznawców. Badaliśmy ich obecność na nabożeństwach, zadawaliśmy im szereg pytań. Rzucało się w oczy, w jak wysokim stopniu odpowiedzi badanych zależą od sposobu postawienia pytania. Jeśli respondent otrzymywał listę aktywności, z której miał wybrać rzeczy, jakie sam robił w poprzedzającą badanie niedzielę – rzadziej zaznaczał udział w nabożeństwie. Jeśli jednak człowiek był pytany szczegółowo o wyjście do kościoła – padało więcej odpowiedzi „tak”. Nawet w świeckim brytyjskim społeczeństwie osoby praktykujące odbierane są pozytywnie, gdyż religijność jest postrzegana jako wyznacznik moralności.

Miesięcznik dostępny pod adresem: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3668,Miesiecznik-ZNAK-nr-695

Katarzyna Irzeńska

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: