Ucieczka z krainy wiecznego śniegu – Stephan Talty


W roku 1959 Jego Świętobliwość z Tybetu Dalajlama wyszedł ze swojego ulubionego pałacu. Lhasa, artyleria i czołgi. Tybetańska religia czyli buddyzm jest przez autora ukazana jako nieodłączny element życia. Stanowi ona bardzo ważny aspekt i nie można jej traktować pobocznie.

Książka wprowadza nas w wnętrze myśli i odczuć Dalajlamy w tamtych czasach. Mamy tutaj także do czynienia  z zarysem historycznym, bogato opisanym, zmieniającym nasze podejście do w moim przypadku do nieznanego Tybetu.

Lata 1950 czy 1960 są bardzo ważnymi datami dla Tybetu, warto chociażby dlatego zajrzeć do książki. To poruszający opis zdarzeń i walk, zarówno w sferze duchowej jak i walk prowadzonych w tamtych czasach w Tybecie. Ciekawy element stanowi opis ich krajobrazów.

W skraju zagłady przed dojściem do władzy nad państwem przez chińskiego okupanta i ucieczka młodego Dalajlamy jako zdradziecka  decyzja przez zdradzieckie przełęcze Himalajów do Indii to jeden z wielu fascynujących opisów w poszukiwaniu wolności.

Warto skupić uwagę na tej książce, gdyż poznajemy dzięki niej lepiej Dalajlamę oraz dawne czasy, w których budowała się wielka historia Tybetu.

Katarzyna Irzeńska

Jedna myśl na temat “Ucieczka z krainy wiecznego śniegu – Stephan Talty

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: