U nas będzie Głośniej. Dokumenty muzyczne na Ars Independent


Ars Independent konfrontuje ze sobą sztuki i dziedziny kultury audiowizualnej. Kontynuacji doczeka się w tym roku sekcja Głośniej, prezentująca nową falę dokumentów muzycznych z całego świata.

– Głośniej to konkluzja moich spotkań z ludźmi, dla których muzyka jest początkiem i końcem wszystkiego. Chciałam w niej również oddać to, czym muzyka jest dla mnie. Daje energię by skakać, śmiać się i zachwycać, biec do przodu, ale i powodować gęsią skórkę, odejmować mowę, ściskać krtań, unieruchamiać na wiele godzin – dodaje Aneta Ozorek, wspólnie z Andreą Möller, kuratorka sekcji Głośniej.

Filozoficzne dysputy, koncerty dla pięciu osób, punk na boisku. O tym jak zorganizować festiwal bez pieniędzy, wiedzy produkcyjnej, promocji – tak w skrócie można opisać film „Živan robi festiwal punkowy”.

„Jak wygraliśmy rewolucję” to fascynująca opowieść o tym, o czym teoretycznie wszyscy wiemy. Czasem dobrze przypomnieć sobie, że muzyka naprawdę może rozpocząć rewolucję, a potem tę rewolucję dla nas wygrać.

Siła „Death Metal Angoli” tkwi w ludziach, których sylwetki przybliża; takich, o jakich czasem marzymy przed snem: szlachetnych, mocnych, niezłomnych. Ze spokojem opowiadają o traumach robiąc swoje.

Podczas gdy w pierwszej scenie „Tanga nocy letniej” słuchamy jak Aki Kaurismäki opowiada o tym, jak to Argentyńczycy ukradli Finom tango – uśmiechamy się z niedowierzaniem. Z czasem jednak zaczynamy się zastanawiać, czy jazz przypadkiem nie narodził się nad Wisłą.

„Sayonara, Elverum” to studium japońskiego fandomu, portret wzorcowej fanki pop-folkowego zespołu Team Me. Obiecujemy, że pokochacie główną bohaterkę, która na swój sposób żyje muzyką 24 godziny na dobę.

Przegląd Głośniej prezentowany będzie w dniach 24-28 września w klubie festiwalowym Prokultura. Wstęp wolny.

Organizatorem Ars Independent Festival 2014 (23-28 września, Katowice) jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: