Dziewczyna z szafy


Debiut kinowy cenionego filmowca niezależnego – Bodo Koxa, oparty na jednym z najwyżej ocenionych polskich scenariuszy ostatnich lat. Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka (wychwalany przez krytykę za rolę w „80 milionach” Piotr Głowacki), jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka (wirtuoz polskiej komedii Wojciech Mecwaldowski w zaskakującej kreacji na miarę Dustina Hoffmana w „Rain Manie”) i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy (debiutująca w kinie Magdalena Różańska).

Filmweb

Bodo Kox wpisuje się w realia codzienności człowieka chorego psychicznie i pokazuje nam ten świat z perspektywy chorego. Film oparty jest na historii młodego informatyka i jego autystycznego brata. Panowie mieszkają na przeciwko Magdy, która zamyka się w szafie – swojej arkadii. Ich losy przeplatane są wieloma scenami, które zauważyć możemy w codziennym życiu. Młody mężczyzna uważa się za lepszego od brata, bo ma „wzięcie” u kobiet, które polega tylko i wyłącznie na seksie. Jest zdrowy, chociaż z perspektywy reżysera to właśnie z nim jest coś nie tak.

Magda – paląca marihuanę, uznawana za stukniętą odgrywa najważniejszą rolę w filmie. Dokonuje przemiany w chorym na autyzm mężczyźnie i otwiera mu oczy na świat, dostrzega w nim wartość, dzięki czemu para nawiązuję niesamowitą relację. Brat autystycznego chłopaka stale ucieka do kobiet prosząc starszą sąsiadkę o pilnowanie chorego. Pewnego razu to Magda przejmuje ten obowiązek.

Dziewczyna z szafy to film dla cierpliwych. Mnie się osobiście podobał. Kox w niebanalny sposób przekazał widzowi chorobę psychiczną, a także to, że nie wygląd a osobowość zdobi człowieka. Można być totalnie „odjechanym”, lecz gdy znajdzie się obok nas druga osoba, która rozumie nas nawet bez słów, to cała reszta nie ma znaczenia. Pięknie pokazano, jak odmienność może być impulsem przyciągania. Los lubi płatać figle. Uczucie, należy się każdemu, także chorym psychicznie.

Im bardziej jesteśmy inni, tym bardziej przyciągamy …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: