VI Otwarte Dni Wspinania i IV Memoriał Pawła Wyrwy


W tym roku Fundacja Górska ECHO ma niezmierną przyjemność zaprosić wszystkich miłośników gór, Jury oraz wspinania na VI edycję Otwartych Dni Wspinania! W programie już tradycyjnie czekają na Was spotkania z ciekawymi alpinistami, IV Memoriał Pawła Wyrwy, bieg na dystansie 10 km, zajęcia wspinaczkowe dla początkujących oraz wiele innych niespodzianek! W tym roku spotykamy się w weekend 21-22 maja w Hucisku na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej, a dokładny program znajdziecie poniżej.

Program VI Otwartych Dni Wspinania

Sobota

IV Memoriał Pawła Wyrwy oraz Zawody biegowe na dystansie 10 km – JUR(a)UN

8.00 Otwarcie biura zawodów Memoriału Pawła Wyrwy, biegu JUR(a)UN, Sklepu Górskiego.

8.00-9.20 Zapisy na Memoriał Pawła Wyrwy.

8.00-10.00 Zapisy na JUR(a)UN.

9.30-9:45 Przywitanie uczestników i start Memoriału Pawła Wyrwy.

10:00-10:30 Bieg Leśnego Skrzata – bieg dla dzieci.

10.15-10.45 Transport uczestników biegu JUR(a)UN na start.

11.00 Start JUR(a)UN.

13.30 Przewidywany koniec biegu JUR(a)UN.

13.45 Wręczenie nagród JUR(a)UN.

17.30 Zakończenie Memoriału Pawła Wyrwy.

21.00 Ogłoszenie wyników Memoriału Pawła Wyrwy, rozstrzygniecie konkursów Portalu Górskiego.

22.00 Zakończenie.

Prelekcje

15.00-16.30 Bob A. Schelfhout

16.30-17.30 Sandy Allan

17.30-18.30 Jarosław Gawrysiak

18.30-19.30 Ryszard Pawłowski

19.30-21.00 Simone Moro

Zajęcia dla dzieci

11.00-14.00 sprzątanie skał, prelekcja o Jurze.

14.00-16.00 zajęcia dodatkowe.

16.00 Ognisko dla dzieci.

Niedziela

10.30-11.00 Zbiórka osób początkujących, chcących spróbować swoich sił w wspinaczce skalnej.

11.00-15.00 Warsztaty wspinaczkowe i wspinanie dla początkujących z instruktorami Szkoły Wspinania GoUp.

11.00-15.00 Warsztaty fotograficzne z Bobem A. Schelfhout.

11.00-15.00 Warsztaty Jogi.

10.00-15.00 Możliwość wypożyczenia butów marki Red Chili i przetestowania ich w skałach.

Zajęcia dla dzieci

10.00 – 13.00 – Wspinanie rekreacyjne dla dzieci z instruktorami Szkoły Wspinania Żyj Aktywnie – dostępne dla wszystkich chętnych po uzgodnieniu z instruktorami.

13.00 – 16.00 Wycieczka z przewodnikiem.

IV Memoriał Pawła Wyrwy

Już tradycyjnie stałym punktem Otwartych Dni Wspinania jest Memoriał Pawła Wyrwy, czyli towarzyskie zawody wspinaczkowe, których areną zmagań są skały Rzędkowic, Podlesic, Mirowa, Okiennika Wielkiego, Góry i Skały Apteki, Biblioteki oraz Jastrzębnika. Głównym celem zawodów jest upamiętnienie naszego Przyjaciela – jednego z najlepszych polskich wspinaczy sportowych, który w 2011 roku przedwcześnie zmarł na nowotwór. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa we współzawodnictwie i wspomnieniu Pawła. Więcej informacji o Memoriale oraz zapisy znajdziecie na stroniewww.pawelwyrwa.pl.

dni_wspinania_2_sd

JUR(a)UN czyli jurajski przełaj na 10 km (bieg i NW)

W tym roku po raz pierwszy mamy przyjemność zaprosić Was na zawody biegowe oraz nordic walking. Bieg podstawowy odbędzie się na dystansie 10km, a jego trasa będzie się wiła pomiędzy przepięknymi wzgórzami i skałami Podlesic, Rzędkowic i Huciska. Dodatkowo o godzinie 10:00 wystartuje Bieg Leśnego Skrzata, na dystansie 200m, do którego zapraszamy wszystkie dzieci. Wszystkie szczegóły dotyczące zawodów znajdziecie tutaj.

Goście IV Otwartych Dni Wspinania

Simone Moro

dni_wspinania_3_sd

fot. thepillmagazine.com

Włoski wspinacz, alpinista, himalaista. Jako pierwszy zdobył zimą cztery ośmiotysięczniki – Sziszapangmę, Makalu, Gaszerbrum II oraz Nanga Parbat, łącznie zdobył osiem z czternastu najwyższych szczytów świata, na Mount Evereście był czterokrotnie. Do jego partnerów wspinaczkowych należeli m.in. nieżyjący już Polak Piotr Morawski i Kazachowie Anatolij Bukriejew i od niedawna Polak Denis Urubko. W 2001 roku podczas próby zdobycia Lhotse na wysokości 8000 metrów przerwał wspinaczkę, aby odszukać i ratować brytyjskiego alpinistę Toma Mooresa. Za ten wyczyn Moro został nagrodzony przez UNESCO nagrodą Fair Play.

Sandy Allan

dni_wspinania_4_sd

© John Coefield

W 2012 roku, w ciągu osiemnastu dni, on i jego partner Rick Allen, ukończyli pierwszy raz, niezdobytą do tej pory grań Mazeno Rige na Nanga Parbat.W uznaniu ich wyczynu, Rick i Sansy zostali odznaczeni Złotym Czekanem w 2013 roku.Nadal jest aktywnym wspinaczem, przewodnikiem górskim IFMGA/UIAGM, prowadzi klientów na wiele najwyższych gór świata. W tym na Mount Everest, Cho Oyu i Nanga Parbat oraz w na niższe szczyty w Himalajach. Sany uczestniczył w wielu wyprawach, w tym na Muztagh Tower, na zachodnią ścianę Lhotse oraz na południową ścianę Pumori.Sandy urodził się i wychował w Dalwhinnie w Highlands w Szkocji i zaczął się wspinać jako nastolatek. W latach 1980 – 1990 zrobił wiele trudnych przejść zimowych oraz miksowych w Szkocji.

Ryszard Pawłowski

dni_wspinania_5_sd

Polski taternik, alpinista i himalaista, również instruktor i przewodnik górski. Z wykształcenia inżynier elektryk. Uczestnik i organizator ponad 300 wypraw w góry wysokie, pięciokrotny zdobywca Everestu (jako pierwszy i jedyny z Polaków dokonał tylu wejść), członek The Explorers Club. 24 października 1989 był partnerem Jerzego Kukuczki w jego ostatniej wspinaczce na południowej ścianie Lhotse, podczas której (wskutek pęknięcia liny) Kukuczka spadł w przepaść i poniósł śmierć.

Jarek Gawrysiak

dni_wspinania_6_sd

Z zawodu informatyk, jak sam o sobie pisze „Obecnie, wpadłszy w środowisko górskie, stałem się zagrożonym gatunkiem wspinacza wysokogórskiego. Z racji na moje zamiłowanie i pewne predyspozycje znoszenia niewygody, zimna i braku tlenu zostałem uczestnikiem projektu Polski Himalaizm Zimowy, którego celem jest zdobycie niepokonanych jeszcze zimą ośmiotysięczników Karakorum. Pięciokrotnie uczestniczyłem w wyprawach himalajskich na Ama Dablam, Nanga Parbat, Zimowy Broad Peak, Manaslu, Broad Peak Middle, Mount Everest oraz Lhotse.

Bob A. Schelfhout Aubertijn

dni_wspinania_7_sd

Swoją przygodę z górami rozpoczął jako chłopiec, a to wszystko dzięki temu, że kiedyś zafascynowały go minerały. Najpiękniejsze i zarazem najcenniejsze okazy, można znaleźć w trudno dostępnych, wysoko położonych miejscach. Wiedział, że chce się po nie wspinać, a żeby te wędrówki były bezpieczne, zaczął czytać książki alpinistyczne. Dzisiaj jego biblioteka, zawiera białe kruki, o których mogą marzyć tylko najwytrawniejsi kolekcjonerzy. W naturalny sposób, wspinając się na coraz trudniejsze szczyty, zmierzył się z górą legendą.. z K2. Z wykształcenia fotograf, laureat wielu prestiżowych nagród. Pracuje jako konsultant, historyk himalaizmu, współpracuje z Bernadett MacDonald przy tworzeniu kolejnych książek.

Warsztaty wspinaczkowe i wspinanie dla początkujących z instruktorami Szkoły Wspinania GoUp

W niedzielne przedpołudnie zapraszamy Was na warsztaty wspinaczkowe pod okiem doświadczonych instruktorów z Szkoły Wspinania GoUp. Będzie to doskonała okazja, aby zakosztować tego pięknego sportu jakim jest wspinanie w przepięknych okolicznościach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Każda osoba, która weźmie udział w warsztatach będzie miała okazję zobaczyć świat z nieco innej perspektywy i pokonać swoją pierwsza prawdziwą drogę wspinaczkową! Start warsztatów jest zaplanowany na godzinę 11:00 w niedzielę 22 maja.

Podczas warsztatów dzięki firmie Camper będzie możliwość wypożyczenia butów wspinaczkowych marki Red Chilli i przetestowania ich w skałach. Aby wziąć udział w warsztatach trzeba jedynie podpisać stosowne oświadczenie, które będzie dostępne u instruktora prowadzącego. Warsztaty są dostępne zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych.

Wspinanie rekreacyjne dla dzieci z instruktorami Szkoły Wspinania Żyj-Aktywnie.pl i PHOENIX-ACTIVE.PL

Także w niedzielę o godzinie 9:00 zapraszamy na wspinanie rekreacyjne wszystkie nasze Pociechy! Instruktorzy Szkoły Wspinania Żyj Aktywnie i PHOENIX-ACTIVE.PL zabiorą nasze dzieci w Skałki Rzędkowickie, gdzie każdy najmłodszy uczestnik spotkania także będzie mógł zasmakować swoich sił we wspinaczce skalnej! Zajęcia dostępne dla wszystkich chętnych po uzgodnieniu z instruktorami.

Sklep Górski

Z okazji VI Otwartych Dni Wspinania Sklep Górski przygotował dla Was wyśmienite promocje w nowootwartym sklepie stacjonarnym znajdującym się na terenie Kompleksu Małe Dolomity.

Zbiórka pieniędzy dla Dorotki

W czasie Otwartych Dni Wspinania i Memoriału Pawła Wyrwy będzie prowadzona zbiórka pieniędzy dla małej Dorotki. A dlaczego chcemy Jej pomóc? Jedno oko Dorotki nie działa tak jak powinno. Jest chore na jaskrę. Mimo leczenia w Centrum Zdrowia Dziecka, zabiegów okulistycznych oraz regularnego stosowania trzech leków ciśnienie w tym oku nadal jest większe niż powinno. Powoduje to systematyczne rozrastanie się oka, które w efekcie uciska na nerw wzrokowy. Nerw ten, wskutek ucisku, przestaje przesyłać poprawne bodźce, a ostatecznie – zanika. Rodzice Dorotki nie chcą czekać, aż nasi krajowi specjaliści zdobędą sprzęt do leczenia tego typu schorzeń, ryzykując użytecznością jednego oka. Chcą pojechać do Niemiec, gdzie może Dorotkę zdiagnozować i wyleczyć światowej klasy specjalista w dziedzinie jaskry występującej u dzieci – doktor Hagen Thieme. Każdy z Was może ułatwić życie Dorotce. Możecie przyczynić się do tego, że ciśnienie w jej oku zostanie ustabilizowane, co pozwoli jej w pełni cieszyć się dzieciństwem, takim zwykłym, bez konieczności regularnych wizyt w szpitalu i niebezpieczeństwa utraty wzroku.

dni_wspinania_8_s

Dojazd

VI Otwarte Dni Wspinania odbędą się w dniach 21-22 maja 2016 roku w Hucisku (2 km od Rzędkowic, woj.śląskie) na terenie Kompleksu Małe Dolomity. Rzędkowice zlokalizowane są w odległości 12 km na północ od Zawiercia i znajdują się w samym sercu Jury Krakowsko Częstochowskiej. Jadąc od strony Zawiercia/Włodowic musimy przejechać całe Rzędkowice, mijamy wiadukt, dojeżdżamy do skrzyżowania za wiaduktem i jedziemy dalej prosto. Około 300m za skrzyżowaniem zobaczycie po prawej stronie bazę Otwartych Dni Wspinania, czyli Małe Dolomity.

Wszystkich gorąco zapraszamy do udziału w spotkaniu i mamy nadzieję, że do zobaczenia!

Źródłohttp://www.portalgorski.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: