Polscy wspinacze na 14. Krakowskim Festiwalu Górskim


14938124_1236041326438757_4088286184272375924_n

Do wybitnych gości z zagranicy (Lynn Hill, Tim Emmett, Marc-André Leclerc czy Alex Txikon) dołączą rodzimi wspinacze, którzy coraz odważniej doganiają światową wspinaczkową czołówkę. Pora na przybliżenie sylwetek Polaków, którzy pojawią się na początku grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym. Będzie sporo zajmujących opowieści, bo przecież w mijającym roku działo się wiele ciekawego i nierzadko przełomowego dla naszego wspinania.

Andrzej Bargiel

Alpinista, skialpinista, trzykrotny mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim, od tego roku rekordzista wśród zdobywców Śnieżnej Pantery (pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR). 16 lipca wszedł na Pik Lenina. 25 lipca zdobył leżący w Tadżykistanie Pik Korżeniewskiej. 2 sierpnia wszedł na najwyższy w projekcie Pik Komunizma (7495 m), 10 sierpnia dołożył czwarty szczyt, Chan Tengri. Projekt zakończył wejściem na Pik Pobiedy, znajdującym się na granicy Kirgistanu i Chin.

Osobny rozdział w dorobku Andrzeja zajmują Himalaje. W 2013 roku wejściem na centralny wierzchołek Shisha Pangma (8013 m) i zjazdem na nartach z tego szczytu rozpoczął pięcioletni projekt „Hic sunt leones”. W 2014 roku zrealizował w jego ramach kolejny cel – nie tylko zdobył Manaslu (8156 m) w ekspresowym czasie 14 h i 5 min, lecz także rekordowo szybko pokonał trasę baza – szczyt – baza (zmieścił się w czasie 21 h i 14 min). W 2015 roku stanął na wierzchołku Broad Peak (8051 m) i dokonał trzygodzinnego, pierwszego w historii zjazdu z tego szczytu.

Piotr Schab

Jeden z naszych czołowych wspinaczy skalnych, już jako 10-latek poprowadził klasyk Doliny Bolechowickiej – Chińskiego maharadżę VI.5, w ciągu kolejnych lat stopniowo podnosił poprzeczkę, wytyczając także własne drogi sięgające stopnia VI.7. Z roku na rok jest coraz skuteczniejszy. Sezon 2016 był dla niego (i dla polskiego wspinania sportowego) wyjątkowy. Podążając śladem najlepszych, wiosną

Piotrek poprowadził dwie swoje najtrudniejsze drogi: najpierw Papichulo 9a+ w Olianie (czym wyrównał rekord Mateusza Haładaja, który właśnie tą drogą wprowadził Polaków na poziom 9a+), niedługo później Stal Mielec VI.8/8+, ostatnie wielkie wyzwanie Jaskini Mamutowej.

Do Piotrka należy też niespotykany dotąd onsajt wśród naszych wspinaczy. W tym stylu pokonał jesienią drogę Nuska 8c w grocie Baltzola (Kraj Basków). Vimeo: Stal Mielec 9a/+ Piotrek Schab (Wojciech Kozakiewicz)

Kinga Ociepka-Grzegulska

Od lat liderka kobiecego wspinania w Polsce. Dwukrotnie zdobywała juniorskie mistrzostwo świata w konkurencji na prowadzenie. Siedmiokrotna mistrzyni Polski w prowadzeniu, sześciokrotna w boulderingu. Wielokrotnie wygrywała Puchar Polski w prowadzeniu i boulderingu. W tym roku doczekaliśmy się w wykonaniu Kingi przełomowego przejścia w skałach. We wrześniu pokonała Sprawę honoru VI.8 w Jaskini Mamutowej. Żadna Polka nie zawiesiła dotąd poprzeczki tak wysoko. Co więcej, przejście to plasuje Kingę w czołówce światowej, podobne trudności pokonuje bowiem jeszcze stosunkowo niewiele kobiet.

Po drodze do Sprawy honoru Kinga przeszła w Mamutowej także kilka innych ekstremów: Mechanikę pręta cienkiego VI.6+/7, Fumar perjudica VI.7 i Szaleństwo ludzi zdrowych VI.7+. Vimeo: Sprawa Honoru 9a – Kinga Ociepka-Grzegulska (Wojciech Kozakiewicz)

Karolina Ośka i Łukasz Dębowski

Ona – jedna z najciekawszych postaci naszego wspinania, obok czysto sportowych dróg stawia sobie coraz ambitniejsze wyzwania górskie. On – wspinacz skalny, ma na koncie drogi do VI.7 RP i 8a OS, prowadzi sekcję wspinaczkową KW Katowice.

W tym roku wspólnie poprowadzili słynny, rzadko powtarzany Filar Kantabryjski (Pilar del Cantábrico, 8a+, 500 m) na Naranjo de Bulnes. Również w tym sezonie Karolina, tym razem w zespole z Małgorzatą Grabską, zrobiła czwarte klasyczne powtórzenie historycznego Filara Kazalnicy IX+ na Kazalnicy Mięguszowieckiej. Na topie dziewczyny zameldowały się jako pierwszy zespół kobiecy. Kilka dni później poprowadziły klasyk Mnicha, Wariant R VIII+/IX-.

Na Kazalnicę Karolina wróciła z Adamem Karpierzem, by zmierzyć się, z sukcesem, z Wędrówką dusz IX+.

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek

Łukasz jest pierwszym Polakiem, który wspiął się na drogę o trudnościach 9a (Martin Krpan, 2009) i jedynym, który sięgnął poziomu 8C na boulderach (autorska Obsesja, 2015). Jacek doszedł w skałach do poziomu VI.7. Od kilku lat Łukasz z Jackiem tworzą sprawdzony zespół wielowyciągowy realizujący projekt Alpine Wall Tour.

W tym roku znów połączyli siły i dokonali pierwszego powtórzenia Drogi Hiszpańskiej (8b+, 500 m) na Cima Grande di Lavaredo. Rok wcześniej w ramach Alpine Wall Tour zrobili drugie przejście drogi Brento Centro (8b, 1000 m) na zachodniej ścianie Monte Brento w Valle del Sarca, przeszli także głośną

Bellavistę 8b+ Alexa Hubera na Cima Ovest di Lavaredo. Łukaszowi poddał się również Silbergeier (8b+, 200 m) w Rätikonie.

Małgorzata Jurewicz i Józef Sosiński

Taternicy, alpiniści (oboje reprezentują KW Trójmiasto), od lat wspólnie realizują się w górach. W sierpniu tego roku pokonali legendarną, 1000-metrową Manituę (6c, A3+, 70°) na północnej ścianie Grandes Jorasses. W maju prawdopodobnie jako pierwsi powtórzyli drogę El Pinche Borrego (VI, 5.10d, A3+) na południowej ścianie Mongejury.

Mają na koncie wiele znaczących przejść, zarówno letnich (Norwegia), jak i zimowych (Tatry, Alpy). W 2015 roku przeszli drogą klasyczną północną ścianę Eigeru, a Małgorzata dokonała tego jako pierwsza Polka. Wielokrotnie też wracali na Grandes Jorasses, m.in. po drogi La Belle Helene i Colton–MacIntyre.

Oprócz polskich i zagranicznych wspinaczy mocną reprezentację będzie miała także literatura. Podczas festiwalu odbędą się spotkania między innymi z Dariuszem Kortką i Marcinem Pietraszewskim – autorami biografii Jerzego Kukuczki Kukuczka, Piotrem Tomzą i Dominikiem Szczepańskim – autorami Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia, oraz Moniką Rogozińską – autorką książki Lot koło Nagiej Damy. Wreszcie z historią narciarstwa, czyli Magią nart przyjedzie do Krakowa Beata Słama (współautorka publikacji, obok Wojciecha Szatkowskiego).

Będzie też cały wachlarz warsztatów, w tym znane już bywalcom KFG prezentacje Holimedica i Motion Lab, którym wielu naszych czołowych wspinaczy zawdzięcza świetną kondycję fizyczną.

A w przerwach między spotkaniami, prelekcjami, filmami i warsztatami przyda się chwila oddechu na kiermaszu sprzętu i odzieży outdoorowej, gdzie zaprezentują się czołowe polskie i zagraniczne marki.

Festiwalowi towarzyszyć będą zawody KFG Krak’em All. Na finały zaprasza w niedzielę 4 grudni Centrala Ruchu Avatar.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: http://www.kfg.pl.

Na 14. Krakowski Festiwal Górski zapraszają: Wspinanie.pl, Uniwersytet

Ekonomiczny w Krakowie, TKN Wagabunda oraz magazyn Góry.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: