Potęga gór. Wybór i opracowanie: Krzysztof Mikucki (recenzja)


Wpadła mi w ręce dość nietypowa pozycja książkowa o górach – czyta się tu cytaty z różnych publikacji o tematyce górskiej ludzi alpinizmu, wspinania – po prostu ludzi gór. Wydawać by się mogło, że co tam cytaty – ktoś pozbierał, wydał i jest. O nie, nie! Krzysztof Mikucki zrobił tu kawał dobrej roboty. Książka jest pewnego rodzaju ukojeniem dla ducha. Kochasz góry? To ta książka jest dla Ciebie! 

Zacznę od tego kim jest Krzysztof Mikucki? Jest on autorem wielu książek o tematyce górskiej, ukończył UŚ w Katowicach na wydziale Prawa i Administracji, mimo to widać, że ciągnęło go do gór. Przewodnik tatrzański, przewodnik beskidzki kl. II, instruktor przewodnictwa oraz wykładowca na kursach przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. I mogłabym tak pisać dalej …

Autor jest na bieżąco z tematyką górską i wspinaczkową. Książka jaką mam przed sobą stanowi zbiór pięknych cytatów z wielu książek czy publikacji. Zebrano tu wypowiedzi ludzi gór i co ciekawe, nie ma tu samych „wyjadaczy” czy tylko tych „wielkich”, którym owszem także się należy wspomnienie. Mikucki zrobił bardzo dokładne rozeznanie w tym co już było dawno temu wydane, a także w tym co jest dostępne na rynku tu i teraz. Mam wrażenie, że jest od lat na bieżąco z literaturą górską – że to jego ogromna pasja.

Potęga gór pozwala na wiele przemyśleń. Fajne jest w tej książce to, że możesz otworzyć ją na dowolnej stronie w dowolnym momencie i miejscu. Otwierasz i czytasz, a potem jeszcze dłużej myślisz – wybrane cytaty nie są tu byle jakie. Precyzyjnie dobrana tematyka, podział książki na tematyczne rozdziały, a także cudowne zdjęcia Piotra Drożdża sprawiają, że całość prezentuje się bardzo ciekawie. Autor tak dobrał cytaty, że zaznaczam sobie przy niektórych książki, jakie muszę nadrobić w czytelnictwie (poza cytatem jest wymieniony zawsze autor i źródło cytatu). Kilka zdań wyjętych z kontekstu może naprawdę zdziałać wiele i bardzo zaciekawić.

Podoba mi się, że Mikucki wymieszał cytaty wspinaczy i ludzi gór z całego świata. Wspomina ważne słowa także tych, których nie ma już z nami. Przyznam, że zatrzymałam się na dłużej przy Uelim Steck’u … niedawna informacja o jego śmierci wstrząsnęła wszystkimi, czytanie teraz jego cytatów bardzo mnie wzruszyło.

Tak to jest, że gdy czytamy o tych co odeszli to jeszcze bardziej wczytujemy się w ich słowa i próbujemy sobie wyobrazić, jakby to było gdyby żyli. W tej książce jest wiele przepięknych cytatów ludzi, których góry zabrały na zawsze, ale dzięki takim publikacjom pamięć o nich będzie wciąż żywa.

Książka podzielona jest na działy tematyczne, a w nich autorzy pojawiają się losowo. Nie ma tu żadnej kolejności czy nazwisk czy nadanej hierarchii – nie. Są po prostu piękne i mądre górskie myśli. Przy wielu z nich bardzo mocno się zadumałam. Cieszy mnie fakt, że mam w tej książce dostęp do naprawdę wielu różnych osobowości. Od Krzysztofa Wielickiego, Simone Moro, Wandy Rutkiewicz czy Jerzego Kukuczki po Janusza Gołąba, Ryśka Pawłowskiego, Alexa Txikona, Steph Davis, Olę Dzik, Denisa Urubko i naprawdę wielu wielu innych.

Książka jest pięknie wydana i zawiera w sobie naprawdę szereg magicznych fotografii Piotrka. W zestawieniu z cytatami powstała piękna pamiątka. Ta książka idealnie nadaje się na prezent dla miłośnika gór. Będę do niej często wracać. Na koniec przytoczę cytat, który do mnie bardzo trafia bo jest ogromnie prawdziwy. Dotyczy to wszystkich gór.

Mam w górach trzy zasady, z których żadnej nie wolno złamać: po pierwsze: trzeba się nimi cieszyć; po drugie, idzie się zdobyć szczyt choć nie jest to koniecznością; po trzecie, obowiązkową częścią zdobycia szczytu jest to, żeby zawsze wszyscy z niego zeszli. Wtedy można wrócić do domu i cieszyć się nim

– Alex Txikon, Trzeba iść po śladach lisów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: