Gdańsk – co warto zobaczyć?


Wybierasz się do Gdańska, ale totalnie nie masz pomysłu co można tutaj zobaczyć? Bez względu na to czy wybierasz się tu na jeden lub kilka dni, pomogę Ci zebrać listę miejsc wartych odwiedzenia. Spisałam największe atrakcję turystyczne ale także miejsca mniej oczywiste. Gotowi?

Spis treści:

  1. Miasto Gdańsk
  2. Fontanna Neptuna
  3. Długi Targ i okolice targu rybnego
  4. Ulica Mariacka w Gdańsku
  5. Rejs na Westerplatte
  6. Plaża Jelitkowo i plaża Stogi w Gdańsku
  7. Muzeum ECS – czyli Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
  8. Stocznia Gdańska – zdjęcia i alternatywny klimat
  9. Falowiec w Gdańsku czyli najdłuższy blok w Polsce!
  10. Street Art na Zaspie w Gdańsku czyli idziemy oglądać murale

Miasto Gdańsk

Wejście na Stare Miasto w Gdańsku rozpoczyna się od Złotej Bramy przy najważniejszej ulicy Długiej zwaną kiedyś Drogą Królewską. Oprócz ogromu restauracji i urokliwych knajpek jest też tu kilka fajnych miejsc do zobaczenia. Podstawą jest przejście się uliczkami Starego Miasta i podziwianie pięknych kolorowych kamienic. Sam spacer uliczkami już Wam da dużo radości. Na Starym Mieście znajduje się Muzeum Bursztynu.

Kamienice Gdańsk

Miasto Gdańsk

Fontanna Neptuna

Niedaleko Ratusza na ul. Długiej znajduje się symbol Gdańska – czyli fontanna Neptuna. Posąg waży 650 kg i powstał w 1633 roku jako symbol połączenia Gdańska z morzem. Nieopodal znajduję się Dwór Artusa. Znajduje się tutaj Muzeum Gdańska.

Fontanna Neptuna w Gdańsku

Długi Targ i okolice targu rybnego

Przedłużeniem ulicy Długiej jest Długi Targ. To główny plac zwany inaczej rynkiem. Zamyka go Brama Zielona. Nieopodal znajduję się targ rybny nad rzeką Mołtawą, skąd kursują tramwaje wodne na Westerplatte. O tym za chwilę.

Warto pospacerować tu deptakiem przy rzece i przejść na drugą stronę mostem. W okolicy znajduje się wiele restauracji, gdzie można zatrzymać się na obiad lub kolację.

Przyjemnie jest tu wieczorem. Dla fanów karuzel i wrażeń też się coś znajdzie. Po drugiej stronie rzeki znajduję się przy rzece diabelski młyn a na przeciwko działa karuzela z konikami, wyciągnięta żywcem z paryskiego Moulin Rouge. W okolicy znajduje się ciekawy budynek, który ma dziwny pochyły kształt. Jest to Muzeum II Wojny Światowej.

Diabelski Młyn w Gdańsku

Gdańsk – rzeka Mołtawa

Ulica Mariacka w Gdańsku

W Gdańsku warto jeszcze przejść się ulicą Mariacką. Tylko tu jest najwięcej przedproży, czyli takich ozdobnych tarasów przed kamieniczkami gdzie obecnie wystawiają się sprzedawcy, głównie biżuterii. Na ulicy Mariackiej znajduje się najwięcej straganów i sklepików z bursztynami. Ulica jest urokliwa i ma swój wyjątkowy klimat. Znajdziecie tu także dużo knajpek – które świetnie się wplatają w atmosferę. Jest tu także Bazylika Mariacka, którą warto odwiedzić. Przepiękna gotycka budowa przyciąga tłumy turystów.

Ulica Mariacka

Rejs na Westerplatte

Przy rzece Mołtawa przy targu rybnym można kupić bilety na tramwaj wodny, który pływa na Westerplatte. Kasy znajdują się przy schodkach na dół. Rozkład dostępny jest TUTAJ.

Westerplatte jest półwyspem położonym w Gdańsku przy ujściu Martwej Wisły i Zatoki Gdańskiej. Westerplatte jest symbolem wybuchu I wojny światowej w 1939 roku. Bilety na rejsy można kupić w obie strony.

Czas na zwiedzanie jest tak przewidziany, że zdążycie zrobić rundę po okolicy i wrócić na tramwaj wodny. Na Westerplatte znajduje się pomnik Obrońców Wybrzeża a nieopodal ogromny napis „Nigdy wiecej wojny”.

Na Westerplatte zwiedzić także można bezpiecznie Wartownię nr 1. Jest to oddział Muzeum Gdańska. Po drodze znajdziecie także ruiny koszar – wejście na własną odpowiedzialność.

Jeżeli przyszliśmy z tramwaju drogą turystyczną asfaltową to wrócić można promenadą nad morzem. Jest to alternatywna opcja i pooglądamy sobie morze.

Wejście na teren Westerplatte jest bezpłatny. Oprócz tramwaju wodnego można się tu dostać samochodem, autobusem miejskim albo rowerem.

Plaża Jelitkowo i plaża Stogi w Gdańsku

Chcesz przejść się na spacer po plaży podziwiając fajne widoczki, odpocząć od zgiełku miasta i złapać trochę jodu i słońca? Te dwie plaże bardzo polecam w Gdańsku.

Zarówno na Stogi jak i do Jelitkowa dojedziecie komunikacją miejską. Ja dostawałam się tu liniami tramwajowymi i chwalę sobie te połączenia, co ciekawe przystanki są bardzo blisko wejścia na plażę więc nie sposób się zgubić.

Plaża Stogi

Plaża Stogi

Plaża Jelitkowo

Muzeum ECS – czyli Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Jest to jedno z ciekawszych muzeów w Polsce jakie odwiedziłam. Celem działalności Centrum jest „upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”.

ECS znajduje się przy placu Solidarności, w pobliżu bramy numer 2 (czyli wejścia na Stocznię Gdańską) i Pomnika Poległych Stoczniowców. W ECS znajduje się owoczesna, multimedialna ekspozycja, wszystko poświęcone jest Solidarności i zmianom, jakie zaszły pod jej wpływem w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Miejsce naprawdę wyjątkowe.

Stocznia Gdańska – zdjęcia i alternatywny klimat

Ulica Elektryków i 100cznia kuszą street foodem w cieniu majestatycznych żurawi. 100cznia to projekt łączący kontenerową architekturę, ofertę kulturalną, oraz kuchnie z odległych zakątków kuli ziemskiej.

Dostaniecie się tu komunikacją miejską, swój przystanek ma tu SKM. To postindustrialne otoczenie Stoczni Gdańskiej. Jak wyjdziecie z SKM to by przejść na ulicę Elektryków trzeba przejść na drugą stronę mostem. W porze wieczorowej stoczniowe żurawie wyglądają tu obłędnie i idealnie nadają się na sesję zdjęciową.

Okolica ulicy Elektryków w Gdańsku

Falowiec w Gdańsku czyli najdłuższy blok w Polsce!

To właśnie w Gdańsku znajduje się ten dziwny blok. Jest on najdłuższym budynkiem mieszkalnym w Polsce, ma 11 kondygnacji, 16 klatek schodowych, 1792 mieszkania. Żyje tu około 6000 lokatorów. Wymiary bloku to 32 metry wysokości, 13 metrów szerokości, 860 metrów długości.

Cały budynek jest w kształcie fali, stąd jego nazwa. Falowiec znajduje się w Gdańsku na Osiedlu Przymorze Wielkie na ul. Obrońców Wybrzeża, dostaniecie się tu komunikacją miejską (autobus, tramwaj, SKM).

Lokalizacja: https://goo.gl/maps/hjJTVGTq2burWf2V6

Falowiec w Gdańsku

Panorama na Falowiec w Gdańsku

Street Art na Zaspie w Gdańsku czyli idziemy oglądać murale

O muralach dowiedziałam się przypadkiem szukając innych niż typowo turystyczne atrakcji w Gdańsku, okazuje się, że w dzielnicy Zaspa jest ich cała masa. Aby je podziwiać, trzeba dostać się na to osiedle na ulicę Dywizjonu 303 i przejść osiedle z okolicznymi obok ulicami np. Pilotów, by móc podziwiać te cuda.

Kolekcja Street Art – Malarstwa Monumentalnego to zintegrowana galeria składająca się z 59 wielkoformatowych murali na ścianach szczytowych bloków oraz 19 aranżacji wejść do klatek. Zaspa ma tym przyciągać turystów i zapewne nie każdy tu trafi, bo to nietypowa atrakcja, ale jak najbardziej warto!

Te murale dają życie temu modernistycznemu osiedlu. Aczkolwiek zaczepiła nas podczas zwiedzania mieszkanka, która nie do końca była zadowolona z obecności turystów. Wydaje mi się, że mieszkańcy w większości mimo wszystko przywykli. Dojedziecie tu komunikacją miejską.

Lokalizacja: https://goo.gl/maps/Ng4GvJTP9nAsaQJ89

Gdańsk jest miejscem wyjątkowym. Można tu znaleźć wiele atrakcji na czas pogody i niepogody. Gdy pada deszcz to można schować się w jednym z muzeów, zjeść dobrze w niejednej knajpce lub wybrać się do kina. W słoneczne dni warto skorzystać z spacerów na plaży i poznać miasto, z różnych stron i nie tylko tych oczywistych.

Miasto Gdańsk ma świetnie rozbudowaną komunikację miejską. Poruszać się będziecie po mieście zapewne głównie pieszo i SKM (pociągi szybkiej kolei miejskiej). Kursują tu także autobusy i tramwaje. Wszystko ma ze sobą genialne połączenia. Ja bilety kupowałam czasowe online na aplikacji Sky Cash i w zupełności mi to wystarczyło.

Zwiedzasz Trójmiasto? Zobacz inne moje wpisy na temat Sopotu i Gdyni.

5 myśli na temat “Gdańsk – co warto zobaczyć?

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: