Co wiesz o Elly?


Grupa przyjaciół ze studiów organizuje wspólny weekend nad morzem. Z pozoru niewinne kłamstwo, jakie ma miejsce na początku wyprawy, okazuje się tragiczne w konsekwencjach. Ci młodzi ludzie wydają się swobodni, wyzwoleni, otwarci. Wśród nich jest nieznajoma – Elly.

Po jej tajemniczym zniknięciu w czasie sztormu zaczyna się dochodzenie – kim właściwie ona jest? Kogo zawiadomić o wypadku? Przeglądając jej markową torbę Louis Vuitton, koledzy natrafiają na adres narzeczonego. Gdy ten przyjeżdża na miejsce, okazuje się, że bardziej niż to, czy Elly żyje, interesuje go, czy kobieta „nie zhańbiła się”. Honor jest ważniejszy od czyjegoś życia. 

– Iplex.pl

Pierwsze zdanie, które chcę wypowiedzieć, to szanowni Państwo, doceniajmy irańskie kino. Film zaskakujący. Iran kojarzy się z krwią, przemocą, wojną – tu zobaczycie coś całkowicie innego jak na irańskie kino mogłoby się wydawać. Wybitny, zasługuje na zobaczenie!

Historia znajomych, którzy pojechali odpocząć nad morze na początku może wydawać się banalna. Dramatyczna scena, kiedy topi się syn jednej z kobiet jest rozpoczęciem psychologicznej układanki, jaka tworzy się w filmie. Zobaczymy na ekranie emocje, a także ich zmiany. Taka mentalna hiperbola uczuć. Bohaterowie w ciekawy sposób ukazują swoje osobowości tendencje do zmienności charakteru. Zauważymy także, że bardzo duży wpływ na zachowanie ma sytuacja, w której się znaleźli.

Łagodność, spokój i euforia zamieniają się na agresję, płacz, krzyk i załamanie nerwowe. Co się z nami dzieje, gdy puszczają nam nerwy?  Główna bohaterka Elly nie jest prawie nikomu znana. Zdarza się wyjechać z całkiem obcą nam osobą. Wydaje nam się, że podczas wyjazdu poznamy ją lepiej. Tu reżyser przedstawia sytuację trochę na opak, nikt nie zakłada, że owa nieznajoma zniknie, a może zginie. Zobaczycie także pewne powiązania kulturowe, związane z życiem kobiet. Co w dramatycznej chwili gdy znika kobieta jest najważniejsze dla mężczyzny z jakim żyje.

Uważam, że brakuje nam takiego typu filmów. Iran jako Państwo przesączone wojnami i przemocą nie zawsze musi tego typu historiami emanować na ekranach. To inne oblicze irańskiej kinematografii.

To film o ludzkim zatraceniu i próbie odnalezienia się w ciężkiej sytuacji … Polecam!

Film zobaczyłam na platformie Iplex.pl :

http://www.iplex.pl/filmy/co-wiesz-o-elly,6808

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: