EFEKT DOMINA reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski


Na ruinach państwa, które się jeszcze naprawdę nie narodziło, Rafael i Natasza rozpoczynają wspólne życie. On jest ministrem sportu nie uznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Pełna nadziei i entuzjazmu przyjechała do Abchazji. Jednak ich wspólny początek dosyć szybko okazuje się pełną dramatycznych napięć drogą w nieznane. 

Spectator

Historia dwojga małżonków w filmie udowadnia jak wiele różnic można odnaleźć w aspektach życia gdy dojdzie do próby połączenia węzłem miłości dwóch kultur. Rosja nigdy nie będzie Abchazją, Abchazja nigdy nie będzie Rosją. Miłość u dwojga bohaterów to niewidzialna nić, po której stale balansują na dużej wysokości.

Rafael utożsamia się z Abchazją w każdym calu. Bez względu na to, że w kraju więcej jest niepowodzeń i porażek – on bezustannie jest mu wierny i oddany. Natasza jako rodowita Rosjanka ma swoje zasady i źle czuje się w Abchazji, która stawia jej coraz więcej barier.

Miłość w filmie podzielona została na kilka kawałków. Jednym z nich jest życie rodzinne i obyczajowe. Drugim zaś szalona miłość i przyciąganie obcej kultury. Smakowanie czegoś innego, chęć przygody. Kolejny kawałek to zasady, a w każdym kraju są one inne. Wymieniać mogę długo i dużo, bo miłość to skomplikowany proces, co zresztą świetnie ukazano w filmie.

Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski w Efekcie domina świetnie ukazują zachowanie człowieka w obcym kraju, w którym nie czujemy się swobodnie. Natasza w Abchazji jest nerwowa, drażliwa i przybiera za każdym razem obronną postawę. Gdy na pewien czas wraca do Rosji, staje się miłą, ciepłą i kochaną żoną. Oboje muszą zmierzyć się z trudnościami, jakie niesie za sobą małżeństwo w dwóch różnych kulturach. Gdy Natasza wraca, zarówno w niej jak i Rafaelu zachodzi wielka przemiana.

Przewrotny tytuł – Efekt domina – symbolizuje jak z wielkim rozmachem może się w jednej chwili zmienić dosłownie wszystko w naszym życiu.

Film otrzymał nagrodę ZŁOTY RÓG w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym, nagrodę ZŁOTY LAJKONIK w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: