Zwiedzanie Tbilisi – Gruzja


Stolica Gruzji ma do zaoferowania wiele fajnych miejsc. Warto spędzić tu więcej niż jeden dzień. Na początku naszej podróży byłyśmy tu tylko przejazdem, ale na szczęście w dalszym planie były 2 dni na stolicę. Tbilisi jest ciekawym miastem z historią. Tu nowoczesność miesza się z przeszłością – co bardzo widać w architekturze. Nie trzeba się za bardzo wysilać by zauważyć nowoczesne mosty, oszklone budynki czy stare drewniane domki. Najbardziej klimatycznym jest chyba Stare Miasto. 

Klimatyczne uliczki aż się proszą by się nimi przejść. Warto podczas zwiedzania Tbilisi zakupić sobie bilety na metro. Ułatwi nam to zwiedzanie, gdyż miasto jest duże. Ważne jest też tak naprawdę co chcecie zobaczyć. Nam większość zwiedzania zeszła na nogach, jednakże z metra także skorzystałyśmy dla ułatwienia dotarcia w bardziej odległe miejsca.

Kolejka na Twierdzę Narikala

Na starym mieście w Parku Europejskim kursuje kolejka. Jej dolna stacja znajduje się w widocznym miejscu, także bez obaw zauważycie! Nieopodal znajduje się Park Rike. Nie musicie extra kupować biletu na nią jeżeli posiadacie nabitą kartę na metro. Wjazd kosztuje niewiele, a jest to świetna atrakcja. My wjechałyśmy na górę kolejką a zeszłyśmy na nogach by poszwendać się po krętych uliczkach miasta. Na szczycie znajduje się Narikala – starożytna twierdza, która wznosi się nad Tbilisi. Jest ona otoczona murem. Usytuowana jest dosłownie pomiędzy łaźniami a ogrodami botanicznymi. Na niższym dziedzińcu znajduje się Kościół Św. Mikołaja.

Widok ze szczytu jest oszałamiający. Pięknie naszym oczom prezentuje się panorama całego miasta. Zobaczycie z tego miejsca Pałac Prezydencki, bardzo nowoczesne i oszklone Centrum Kultury w kształcie wygiętej rury. Następnie cudownie prezentuje się Most Wolności, po którym warto się przespacerować. Jest to most dla pieszych. Ma on charakter bardzo futurystyczny, ale mimo swej nowoczesności stanowi ciekawą całość dla połączenia ze Starym Miastem. Most wykonany jest ze stali i szkła. Największe wrażenie robi nocą. Zaprojektował go włoski architekt Michele De Lucchi z pracowni MDL. Oświetlenie zaś zaprojektował francuz Philip Martinaud.


Będąc na wzgórzu nie sposób nie zauważyć  20 metrowego posągu Matki Gruzji, która usytuowana jest na grzbiecie górskiego Sololaki. Posąg jest symbolem miasta. Matka Gruzja w lewym ręku trzyma puchar wina a w prawej miecz. Wino przeznaczone jest dla przyjaciół, a miecz dla wrogów. Posąg powstał w 1958 roku z okazji jubileuszu 1500-lecia Tbilisi.

Dzielnice Tbilisi

  • Dzweli Tbilisi – inaczej stare Tbilisi,
  • Wake-Saburtalo  to dzielnica położona na północny zachód od centrum,
  • Didube-Czugureti,
  • Gldani-Nadzaladewi ,
  • Isani-Samgori ,
  • Didgori.

Będąc w Tbilisi warto troszkę się poszwendać i zobaczyć kilka ciekawych miejsc. Podczas spaceru możecie spoglądać na monumentalny budynek Parlamentu, warto przejść się także do Soboru Świętej Trójcy. Na pewno po drodze miniecie Plac Wolności. Możecie mieć także okazję mijać Ratusz, a nawet Pub Warszawa. Nie sposób także pominąć podczas zwiedzania starego miasta zabytkowych łaźni.

W Tbilisi znajdziecie wymieszanie stylów architektonicznych. Wydawać by się mogło, że całość może komponować się nieciekawie. Jest to mylne. Zwiedzanie Tbilisi było dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Warto postawić na dłuuugi spacer i pozwolić sobie na odwiedzenie wielu ciekawych miejsc.Warto zajrzeć także do obiektów sakralnych. Jest ich cała masa, a w środku każdego czeka na was ciekawa historia.

Spędziłyśmy 2 dni w Tbilisi. Szczerze to zabrakło nam jeszcze może z jednego dnia by w pełni nacieszyć się miastem, ale i tak jak na dwa dni uważam, że udało nam się zobaczyć tutaj wiele ciekawych miejsc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: