Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m z Karłowa – Góry Stołowe (KGP)


Kolejna fajna trasa z listy szczytów Korony Gór Polski zaprowadzi Was w Góry Stołowe na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m). Opisana trasa jest bardzo malownicza i bogata w piękne widoki.

  1. Opis szlaku na Szczeliniec Wielki z Karłowa
  2. Szczeliniec Wielki 919 m n.p.mtrasa jednokierunkowa z Karłowa
  3. Zejście na parking z Szczelińca Wielkiego do Karłowa

Opis szlaku na Szczeliniec Wielki z Karłowa

Samochód można zostawić na parkingu w Karłowie dosłownie pod Szczelińcem, opłata jest uwzględniana na cały dzień. Jeżeli jedziecie z Kudowy to będziecie przejeżdżać przez Drogę Stu Zakrętów! Ale to jest przygoda!

Z parkingu trzeba przejść kawałek drogi, mijając okoliczne budki z lokalnymi produktami i gastronomią. Na końcu tej drogi znajduje się zestawienie szlaków. Można stąd zrobić różne trasy. My skupiamy się na wejściu na Szczeliniec Wielki.

Trasa w mapie turystycznej:

Szczeliniec Wielki 919 m n.p.mtrasa jednokierunkowa z Karłowa

Trasa ta jest jedną z większych atrakcji Sudetów. Samochód zostawiamy na jednym z płatnych parkingów w Karłowie. Płacimy za postój na cały dzień i można ruszać.

Na początku musimy przejść przez asfaltem (szlak żółty i czerwony) przez szereg straganów z rękodziełem i jedzeniem by dotrzeć pod wejście na szlak.

W tym miejscu zaczyna się trasa jednokierunkowa. Wejście i zejście nie są trudne, ale trzeba pamiętać o tym, że to trasy jednokierunkowe i nie pakujcie się tu pod prąd. Idziemy żółtym szlakiem, prowadzi nas na górę w sumie 665 schodów. Potem mamy Szczeliniec Wielki przełęcz i zieloną trasą cały czas tak szliśmy idziemy do schroniska.

Trasa nie jest trudna. Dzieci także sobie tu poradzą. Mijamy ogromne skały i fajny ciekawy teren. Zobaczcie, że im dalej tym ciekawiej a na górze jest bardzo malowniczo. Szlak cały czas ograniczony jest po obu bokach metalową balustradą. Wiem, że niektórym się to może nie podobać, ale uwierzcie widoki na górze wszystko Wam wynagrodzą. Całość od parkingu do schroniska powinna Wam zająć około 45 minut.

Warto wspomnieć, że na szczycie jest Schronisko Górskie PTTK z malowniczym widokiem na okolicę (to jedno z dwóch schronisk W Polsce gdzie nie ma dojazdu, jeszcze w D5S w Tatrach mamy taką sytuację). Warto tu wejść choćby dla tego momentu. Przed schroniskiem mamy ogromny taras widokowy ze stoliczkami. Można usiąść na kawce i delektować się cudownym widokiem na Karkonosze, Góry Sowie oraz Wałbrzyskie. Podczas wejścia i zejścia mijamy wielkie formy skalne, to naprawdę ciekawy krajobraz.

Schronisko PTTK „Na Szczelińcu”

Zejście na parking z Szczelińca Wielkiego do Karłowa

Tuż za schroniskiem znajdują się kasy biletowe do wejścia na Skalny Labirynt. Można zejść też tą samą trasą którą przyszliście (iść do wersji jednokierunkowej w dół), albo wybrać opcję Skalnego Labiryntu, co z całego serca polecam. Bilety nie są drogie a widoki i cała trasa warta jest tego zachodu. Idziecie w labiryncie pomiędzy skałkami, są przygotowane na trasie specjalne kładki i cała trasa jest bardzo fajna, dla każdego kto będzie tu pierwszy raz, to będzie fajna przygoda. Labirynt Skalny nie powinien nikomu sprawić trudności.

Jest tam może jedno czy dwa miejsce z łańcuchami ale tylko po to by ułatwić zejście gdy jest ślisko, absolutnie trasa nie jest trudna. Tak samo w jednym miejscu będzie się trzeba przecisnąć się przez szczelinę, też bez większych problemów – są też opcje obejścia tego miejsca – także nie bać się tam iść! Mijane skały mają nadane nazwy i przypominają kształtem np. zwierzęta – słonia czy małpę.

Zejście powinno nam zająć około 60 minut marszu. Labirynt Skalny składa się z kładek, przejść między skałami oraz schodków. Jak wybieracie się całą rodzinką to spokojnie dacie radę. Schodzimy do punktu, gdzie rozpoczynał się szlak jednokierunkowy do góry. Teraz już tylko przejście prosto asfaltem do parkingu i kończy nam się wycieczka. Dajcie znać jak Wasze wrażenia z Szczelińca i Skalnego Labiryntu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: