W Paryżu byłam tylko trzy dni. Wiele osób powie, że to za mało by zwiedzić miasto. Sama uważam, że przydałby się tydzień, by w pełni zobaczyć większość atrakcji jakie serwuje nam to miasto.

Ja mam jednak 3 dni i muszę się jak najbardziej spiąć, by zobaczyć jak najwięcej i nie tracić na tym czasu, którego mam tak mało. Jak zaplanować 3 dni w Paryżu by zobaczyć dużo? Co trzeba pominąć? Co jest warte uwagi? Jak poruszać się po mieście? I gdzie szukać noclegu?

Paryż – dla jednych miasto romantyczne, dla innych kolebka brudu sprzed lat i rozpusty. Dla mnie Paryż okazał się ciekawym miastem, które serwuje wiele atrakcji turystycznych i nie tylko. By dobrze przygotować się logistycznie do wyjazdu potrzebowałam kilku dni grzebania po przewodnikach i Internecie by poskładać plan w całość. Przy okazji zobaczyć jak najwięcej, zjeść w fajnych miejscach, a przy tym wszystkim nie paść ze zmęczenia.

Dojazd z lotniska Beauvais do centrum Paryża

Ważne by zapamiętać kilka ważnych kwestii, które ułatwią Wam podróż i pozwolą na płynną logistykę:

1. Wychodząc z lotniska kup bilet tam i z powrotem na dojazd do Centrum Paryża. Unikniesz dzięki temu stania w kolejce jak będziesz wracać, a uwierz mi są długie i stresujące. Bilet nie ma daty ważności, po prostu jeden upoważnia na dojazd tam, a drugi z powrotem. Koszt biletu w jedną stronę to 17 euro.

2. Jeżeli wracasz z Paryża na lotnisko, pamiętaj by stawić się na dworcu autobusowym na 3 h 15 min przed odjazdem. Bardzo tego przestrzegają i podobno dla spóźnionych są cyrki związane z pierszeństwem wejścia do autokaru.

3. Nie przeraź się kolejki oczekującej na autobus. Jeżeli jesteś odpowiednio wcześniej to i tak zobaczysz, że w mgnieniu oka zrobi się kolejka. Spokojnie, oni są na to w miarę przygotowani zatem seriami wpuszczają podróżnych do autokaru. Ważne by być wcześniej i spokojnie pojechać na lotnisko.

4. Do centrum Paryża masz 80 km z lotniska Beauvais. Podróż zajmie Ci ok. 1 h 30 min. Pamiętaj o wodzie, warto zakupić ją na lotnisku. W upalne dni jest gorąco i pragnienie podczas podróży wzrasta.

5. Dworzec autobusowy jest na stacji Porte Maillot, gdzie przejdziesz kawałek i dostaniesz się do stacji metra. Tam uważaj bo jest tysiące zagubionych turystów, którzy w ogromnych kolejkach czekają na zakup biletu w automacie do metra. Bilet możesz kupić w automacie lub informacji, ale swoje w kolejce odczekasz bo akurat ta stacja skupia przy sobie i metro i dworzec autobusowy zatem ludzi od groma.

Najważniejszy jest punkt 0 czyli miejsce noclegowe

Dlaczego wspominam, że akurat nocleg jest jednym z ważniejszych punktów. Otóż istotnym jest czy będziemy z dworca na jakim wysiądziemy w Paryżu do hostelu czy hotelu mogli dość pieszo czy musimy przejechać się np. metrem czy autobusem, a jak jechać to jak długo? Przecież nawet jak mamy mały bagaż to fajnie jest zostawić go w pokoju, zapakować najpotrzebniejsze rzeczy w plecak i ruszyć w miasto. Miejsce noclegowe jest też ważne gdy do niego wracamy. Nagle istotnym jest czy mamy połączenie komunikacyjne? Czy dzielnica jest bezpieczna? Czy rano jak wstaniemy mamy daleko po bułki ? i tak dalej …

Organizacja komunikacji miejskiej po mieście

Dla mnie najważniejszym punktem było ustalenie trasy zwiedzania za pomocą metra. Wybrałam ten środek komunikacji bo był najszybszy i najsprawniejszy, a dzięki świetnym połączeniom linii metra miałam zagwarantowane zaoszczędzenie czasu, na którym mi przecież tak bardzo zależy. Po mieście można poruszać się także autobusami, pociągami i kolejką RER, jednakże jak dla mnie metro wygrywa wyścig z czasem.

unnamed (1)

Przed wyjazdem jak masz już plan zwiedzania i też chcesz poruszać się metrem to warto spisać sobie stacje – ich dokładne nazwy. Takie działanie bardzo usprawnia logistykę dnia zwiedzania. Bilety na metro kupimy na każdej stacji metra, mamy duży wybór – od jadnorazowych po kilkudniowe. Zrobię osobny wpis poświęcony temu tematowi.

3 dni w Paryżu – czyli co wyeliminować z planu zwiedzania?

Musiałabym zatrzymać czas by w pełni zobaczyć wszystko co bym chciała. Odpuściłam Luwr, gdyż czekanie w kolejce wiązało się z utrata co najmniej 2h. Na zwiedzanie Luwru trzeba poświęcić jeden dzień, jak nie trzy. Dlatego pochodziłam po okolicy Lurwu, jednakże nie zwiedzałam.

Kolejnym opuszczonym elementem programu był wjazd na wieżę Eiffla. Tu już nawet nie chodziło o koszty, chociaż sięgają one prawie 20 euro. Jak zobaczyłam kolejkę to się przeraziłam. Na oko ok. 4 h stania. W tym czasie naprawdę wiele mogłam zwiedzić, dlatego wieżę widziałam, chodziłam w jej okolicy i podeszłam pod jej podstawę, porobiłam zdjęcia i pojechałam dalej w Paryż – bo czas uciekał.

Nie zdążyłam także zrealizować z planu np. Kanału Świętego Martina, kilku bezpłatnych muzeów czy dzielnicy La Defense.

Co warto zobaczyć w Paryżu co nie jest typowo turystyczne?

Jest kilka takich miejsc, gdzie nie spotkamy tłumów turystów. Są to miejsca ciekawe i wyjątkowe. Przykładem może być targ staroci w okolicach Saint Quen, Centre Pompidou – charakterystyczna industraialna konstrukcja będąca epicentrum sztuki, galeria handlowa La Fayette w operowym wydaniu i widokiem tarasowym czy piekarnie z pysznymi rogalikami i bagietkami.

W kolejnych odsłonach opiszę Wam mój wyjazd do Paryża. Będzie o metrze, o tym co zobaczyłam i jadłam, a także jakie wrażenie zrobił na mnie Paryż.

ZOBACZ TAKŻE:

Co warto zobaczyć w Paryżu – dzień 1

Co warto zobaczyć w Paryżu – dzień 2

Metro w Paryżu