Into the Ice – Lars Ostenfeld [recenzja filmu]


Film dokumentalny Into the Ice jest ciekawą opowieścią o naukowcach, którzy badają tereny Grenlandii. Ich celem jest sprawdzanie lodu na tym terenie. Trójka glacjologów: Dorthe Dahl-Jensen, Jason Box i Alun Hubbard zbierają dane, by móc odpowiedzieć na pytania związane z topnieniem lodowców, w jakim tempie podnosi się poziom wody w oceanach oraz jak zmieniający się klimat wpływa na lądolód.

Spis treści:

 1. Dokument o naturze i bardzo ważnym temacie – naszej Ziemi
 2. Lądolody i praca naukowców
 3. Dlaczego warto zobaczyć dokument Into the Ice?
 4. Podsumowanie

Dokument o naturze i bardzo ważnym temacie – naszej Ziemi

Reżyser filmu Lars Ostenfeld podczas dokumentowania pracy naukowców i tworzenia materiału pod ten film pokazuje tematy, o których na co dzień nie wszyscy dyskutują. Zmiany klimatyczne, topnienie lodowców – ten film daje wiele do myślenia. Obszar lodowców na Grenlandii jest ruchomy. To zmienny krajobraz, który dzisiaj wygląda tak, a za kilka dni inaczej. Ziemia powoli umiera, a władze i cały świat na to patrzy i nie za wiele robi. Dowodem na jej umieranie są przeprowadzane badania na Grenlandii.

Lądolody i praca naukowców

W filmie pokazana jest praca naukowców, którzy muszą wykonywać swoje zadania na bardzo trudnym terenie. Podczas badań zespół doświadczonych osób jedzie na lądolód by działać i badać teren, który jest niepewny. Badacze muszą uważać na szczeliny, są narażeni na gwałtowne zmiany niskich temperatur, śnieżyce i wiele innych niebezpieczeństw, które mogą ich spotkać na mroźnej Grenlandii.

Naukowcy badają lód i jego cechy – ich ogromne doświadczenie pozwala na zdobywanie coraz to większej wiedzy na jego temat i wszystkich procesów z nim związanych. To dość trudna praca, wymaga dokładności i cierpliwości. Do tego to działania w trudnych, mroźnych warunkach. Zobaczycie historię osób, które całe swoje życie poświęcają nauce i badaniom. Są niezamowici!

Dlaczego warto zobaczyć dokument Into the Ice?

Ten film to jedna wielka lekcja z lądolodów i procesów jakie na nich zachodzą. Badacze zaś działają niebezpiecznym terenie, muszą używać sprzętu wspinaczkowego, raków, kasków i ciepłej odzieży oraz sprzętu do wwiercania się w lód by zbierać dane. Film pokazuje jak bardzo ważna jest dla nich ta praca. Ukazane są też chwile wzruszeń oraz trudu jaki trzeba włożyć w wykonywanie badań i pomiarów w celu zbierania danych.

fot. Filmygorskie.pl

Podsumowanie

Choć są też i trudne momenty podczas oglądania tego filmu, to krajobraz Grenlandii mnie wyciszył. Warto obejrzeć ten film dla wiedzy, którą powinniśmy mieć na temat lodowców. Uważam, że to świetna lekcja z przyrody i geografii. Dokument przedstawia przepiękne zdjęcia surowego krajobrazu lodowców Grenlandii. Od patrzenia, nawet mi chwilami było zimno.

Film dał mi do myślenia. Podczas gdy na koniec leciała piękna muzyka i napisy, ja się zatrzymałam gdzieś w czasoprzestrzeni i poczułam, że to bardzo ważny temat dla naszej Ziemi. Uważam, że wielu z nas powinno zobaczyć ten film. Nie będziecie żałować, dajcie znać jak Wasze wrażenia?

Seans do obejrzenia 16 listopada 2022 o godzinie 19:00 w 7 miastach Polski:

 • Łódź, Multikino Silverscreen
 • Gdańsk, Multikino Gdańsk przy Alei Zwycięstwa
 • Katowice, Kino Kosmos
 • Kraków, Multikino Kraków przy Dobrego Pasterza
 • Poznań, Multikino 51 przy Królowej Jadwigi
 • Warszawa, Multikino Ursynów
 • Wrocław, Kino Nowe Horyzonty

Bilety kupisz TUTAJ


Filmygorskie.pl to największy dystrybutor filmów o tematyce górskiej i outdoorowej w Polsce. Na platformie znajduje się wiele materiałów, które mogą Cię zainteresować. CZYTAJ WIĘCEJ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: